Jak reagować, gdy pojawi się bicie?

Jak reagować, gdy pojawi się bicie?!

Niespodziewanie występuje atak złości i wściekłości i nim się zorientujemy, nasz maluch stara się nas uderzyć, albo wymierza cios, rzuca, kopie inne dziecko.
Jeśli, jeszcze są przy tym inne osoby, to zaraz pojawić się może poczucie zakłopotania, a nawet przymus szybkiej reakcji, tak, aby było wiadomo, że na takie zachowania nie wyrażasz zgody.
Jak reagować, gdy pojawia się bicie?
Poniżej kilka WSKAZÓWEK
1. NIE SZUKAJ WINY, A PRZYCZYNY
U najmłodszych szkrabów bicie jest elementem rozwoju i stanowi pierwsze próby komunikacji swoich potrzeb. Dzieci biją z różnych powodów: - mogą próbować zwrócić na siebie uwagę otoczenia, czują lęk, są przestraszone, obawiają się utraty tego, co jest dla nich ważne np. zabawki, którą się bawią...powodów, sytuacji może być wiele.
2. UCZ I POKAZUJ JAK RADZIĆ SOBIE BEZ BICIA.
Dzieci wyrastają z "bicia" jeśli mają dostęp do innych sposobów wyrażania swoich emocji oraz potrzeb, a także czas na "przećwiczenie" tego typ akceptowalnych sposobów zachowania.
3.ZAWSZE reaguj na przejawy bicia u Twojego malca. Bardzo ważne jest szybkie pokazanie dziecku, w jaki inny sposób może pokazać to, co czuje, na czym mu zależy itd.
4.EMPATIA ZROZUMIE
Podejdź do dziecka, weź za dłoń i zareaguj spokojnym, ale stanowczym tonem głosu (nie krzycz, nie nakazuj, nie strasz) :
"Bicie boli innych ludzi. Tak nie można"
-jeśli dziecko, jest młodsze dodaj "chodź zobaczymy, w co innego możesz się pobawić/ czym innym możesz się pobawić.
U młodszych dzieci "bicie" jest często spowodowane brakiem, strachem przed utratą zabawki.
-jeśli dziecko jest starsze dodaj,
"Zobacz, uderzyłeś Jasia w nogę, teraz go boli i płacze, co możemy zrobić, aby mu pomóc?"
5. P jak PRZYTULANIE I PRZYNALEŻENIE
Pamiętaj o przytuleniu, okazywaniu przynależenia dziecka i swojej bezwarunkowej miłości, szczególnie u malców. Zanim zabierzesz dziecko z miejsca, gdzie wystąpiło "bicie", przytul je spokojnie. Pokaż, że je kochasz, ale nie akceptujesz tego zachowania. Zabierasz dziecko od np. Zabawy nie dlatego, aby to było jego karą, ale aby uspokoiło się w bezpiecznym dla niego miejscu.
6.AKCEPTUJ
Akceptuj uczucia swojego malca.
Twój smyk ma prawo do wszystkich uczuć, ale nie każdy sposób ich wyrażania jest właściwy. Nazywaj emocje, jakie czuje Twój smyk - "Widzę, że jesteś bardzo zezłoszczony, tak?"
7. TRENUJ
Trenuj wyrażanie potrzeb i uczuć. Pokazuj jak można się zachować. Pokazuj, że może zachować się w inny sposób. Stosuj komunikaty: "podaj delikatnie" - gdy Twój malec, już zamachuje się, aby rzucić wiaderkiem w kolegę; Jeśli czegoś chcesz, pokaż i powiedz "poproszę".
Bicie kogokolwiek to NIE rozwiązanie...dojrzała reakcja to pokazanie dziecku, jak inaczej reagować, jak inaczej postępować.
Pamiętaj, że Twoje zachowanie MA ZNACZENIE!

Źródło: https://www.facebook.com/skutecznenauczanie/
Opracowała: Monika Janecko