Zajęcia specjalistyczne - 30.03.2020

Mamo, Tato poćwicz ze mną !

Na dziś przygotowałam zabawy dostarczające wrażeń czucia głębokiego - tzw. propriocepcji oraz rozwijające orientację w schemacie własnego ciała.
Są to łatwe i przyjemne zabawy dla wszystkich przedszkolaków - bez podziału na stopnie trudności.

Potrzebne nam będą poduszki różnej wielkości, ciężkości, z różnych materiałów.

1. Zabawa- "Milusia podusia" - dziecko i rodzic trzymają po jednej wybranej poduszce oburącz.
Na początku rodzic przytula podusię, dociskając ją do wybranej części ciała dziecka np. do prawej rączki i razem z dzieckiem nazywa przytuloną część ciała. Następnie dziecko swoją podusię przytula do rodzica- samo wybiera część ciała- np. plecy i nazywa przytuloną część ciała.

Zabawę możemy wykonywać w siadzie skrzyżnym, w staniu, leżeniu na brzuchu, leżeniu na plecach - zmieniamy pozycje i dostosowujemy je do możliwości dzieci. Możemy wykonać wszystkie "przytulenia" w jednej pozycji. Wykonujemy zadania na zmianę i nazywamy części ciała w miarę możliwości dziecka- dzieci mówiące nazywają same lub z pomocą, mogą określać również stronę - np. prawe ucho, lewa stopa. Dzieci, które jeszcze nie mówią lub nie znają części ciała wysłuchują nazw podawanych przez rodzica. Staramy się w zabawie wykorzystać wiele części ciała - głowa, plecy, brzuszek, rączka, noga, stopa, łokieć, ucho.

2. Zabawa - "Uciskamy poduszkę" - dziecko i rodzic wybierają po jednej poduszce i kładą ją na podłogę. Następnie na hasło np. "rączki" - starają się wciskać rękami swoją poduszkę do podłogi. Zmieniamy hasła z wykorzystaniem części ciała t.j. kolanka, brzuszek, pupa, plecki, stopy - i tymi częściami dociskamy poduszki do podłogi. Dzieci, które samodzielnie nie wykonają tego ćwiczenia wykonują je z pomocą rodziców.

3. Na zakończenie - zabawa - "Jaskinia" - dziecko kładzie się na podłodze a rodzic przykrywa je wieloma poduszkami. Na hasło "wychodzimy z jaskini"- dziecko zrzuca wszystkie poduszki z siebie. Następuje zmiana ról - jeżeli dziecko da radę przykryć rodzica poduszkami. Jeżeli nie, to zabawę powtarzamy i chowamy znów dziecko.
Życzę miłej wspólnej zabawy!